Przejdź do treści

Blog Renee

Pielęgnacja skóry latem — minimalistyczna i prosta

letnia pielęgnacja skóry

Pielęgnacja skóry latem — temat niełatwy, ale bardzo ważny. Gdy temperatury sięgają zenitu mamy do czynienia z wieloma problemami. Z jednej strony duża wilgotność powietrza, z drugiej zaś suche powietrze spowodowane klimatyzacją w miejscu pracy, czy na zakupach. Innym poważnym „przeciwnikiem” jest wysokie promieniowanie słoneczne — bo która z nas nigdy nie spaliła się na słońcu? Aby skompletować pełną i działającą pielęgnację skóry latem, musimy mieć kilka produktów — które są absolutnym must have. Dzisiaj skupimy się na tym, żeby było minimalistycznie, a jednocześnie efektywnie!

Określenie typu cery — pierwszy krok do dobrej pielęgnacji latem

Określenie typu cery to pierwszy krok do stworzenia skutecznej rutyny pielęgnacyjnej na lato, gdy nasza skóra jest narażona na działanie intensywnego słońca, wysokich temperatur i częstszego kontaktu z wodą. Każdy rodzaj cery – czy to tłusta, sucha, mieszana, czy wrażliwa – wymaga innej strategii pielęgnacyjnej, aby zachować zdrowie i promienny wygląd. Latem, osoby z cerą tłustą mogą zauważyć, że ich skóra produkuje więcej sebum, co zwiększa ryzyko zatkanych porów i wyprysków. W takim przypadku ważne jest stosowanie lekkich, niekomedogennych produktów, które kontrolują nadmiar sebum bez przesuszania skóry. Z kolei cera sucha, która naturalnie ma tendencję do odwodnienia, potrzebuje intensywnego nawilżenia, aby zapobiec podrażnieniom i łuszczeniu się. Możemy postawić na bogate sera lub żelowe formuły, aby nie czuć się „ciężko” w upałach. Dla cery mieszanej kluczowe jest znalezienie równowagi – stosowanie produktów matujących na strefę T i nawilżających na pozostałe partie twarzy. Wrażliwa skóra wymaga szczególnej troski – wybór kosmetyków o łagodnych, hipoalergicznych formułach, które minimalizują ryzyko podrażnień.

Cera z wypryskami i trądzikowa — jak zaplanować pielęgnacje skóry latem?

Cera z wypryskami i trądzikowa wymaga szczególnej uwagi latem, kiedy ciepło i wilgoć mogą pogorszyć stan skóry. Kluczowe jest codzienne oczyszczanie twarzy delikatnym, ale skutecznym środkiem myjącym, który usunie nadmiar sebum i zanieczyszczenia bez podrażniania skóry. Warto stosować lekkie produkty nawilżające oraz unikać ciężkich kremów, które mogą zatykać pory. Ważne — skóry z problemami dermatologicznymi nie powinny być traktowane mocnymi peelingami — szczególnie tymi mechanicznymi z grubymi drobinkami. To może spowodować przeniesienie stanów zapalnych na inne obszary skóry. Zamiast tego warto postawić na regularne oczyszczanie lekkim żelem do twarzy — najlepiej dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Jeśli stany zapalne przygasną — wówczas można postawić na delikatny peeling enzymatyczny, który będzie używany sporadycznie — np. raz na dwa tygodnie. Wszystkie swoje ruchy pielęgnacyjne przy skórze problematycznej warto konsultować z doświadczonym dermatologiem.

Krem z filtrem — absolutna podstawa latem dla wszystkich typów cery

Pielęgnacja skóry latem musi się opierać na kremie z filtrem. Jedni stosują trzydziestki, inni pięćdziesiątki — ale każdy z nas powinien ich używać. Latem i zimą (!) promieniowanie jest najsilniejsze. Weźmy pod uwagę, że niezwykle popularna pielęgnacja — czyli koreańska — zawiera krem z SPF-em przez cały rok! My też uważamy, że to niezwykle ważny czynnik w letniej pielęgnacji skóry. Jak dobrać odpowiedni krem z filtrem? Skóry suche mogą sobie pozwolić na nieco cięższe formulację — wtedy krem z filtrem zapewni dodatkową warstwę nawilżenia lub natłuszczenia. Cery tłuste — tutaj warto szukać lekkiego kremu z wysokim SPF-em. Niektóre z nich są żelowe, inne bardzo szybko się wchłaniają, a inne są w formie sticku. Można również szukać takich kremów przeciwsłonecznych z matowym wykończeniem. Protip: jeśli sprawdza się Wam krem z filtrem, który ma świecące wykończenie, a nie malujecie się na co dzień — to wystarczy jedynie puder! Po prosty weźcie matujący puder i pędzel i delikatnie przypudrujcie strefę T. O dobrą ochronę przeciwsłoneczną muszą szczególnie dbać osoby z wypryskami — ekspozycja pryszczy i niedoskonałości na słońce nie jest dobrym rozwiązaniem.

W którym kroku pielęgnacji latem nakładać krem z filtrem?

To dość proste — krem z filtrem powinien być ostatnim etapem pielęgnacji. Można na niego nakładać swój codzienny makijaż — jednak poleca się odczekanie kilku minut, aby krem zdążył się nieco wchłonąć. Na rynku znajdziecie wiele kremów z SPF-em, które mają satynowe lub matowe wykończenie — i nie wymagają nawet pudru. Jako bazę pielęgnacji — używamy swojego ulubionego serum — np. nawilżającego lub napinającego. Jeśli masz suchą skórę, to warto na serum położyć swój tradycyjny krem na dzień, a dopiero potem SPF. Oczywiście, aby zacząć pielęgnację — musimy najpierw skórę odpowiednio oczyścić! Przy kremowaniu pamiętajcie o okolicy wokół oczu. Najpierw krem pod oczy, a potem SPF. Jeśli macie tę okolicę wrażliwą, a po użyciu kremu z filtrem lecą Wam łzy — to jest to sygnał, że powinnyście zmienić swój krem z filtrem!

Reaplikacja SPF — jak dokładać krem?

Warto jeszcze wspomnieć o reaplikacji SPF. Mówi się, że w zależności od wybranego kremu — pełna ochrona przed słońcem to jedynie kilka godzin. A co gdy jesteśmy na plaży, lub całodziennym zwiedzaniu zabytków na wakacjach? Warto SPF reaplikować! Jeśli nosicie makijaż, to szczególnie przydatne będą dla Was SPF-y w sprayu, którymi można po prostu popsikać twarz — bez utraty na jakości makijażu! Inną opcją są wersje w sticku, których można użyć na strategiczne miejsca. Influencerki, które zajmują się make-upem, mówią, że tradycyjny SPF w kremie dokładają za pomocą gąbeczki do makijażu!

Złuszczanie skóry — jak to robić latem?

Złuszczanie skóry jest kluczowym elementem pielęgnacji, zwłaszcza latem, gdy nasza skóra jest narażona na większe zanieczyszczenia i nadprodukcję sebum. Jednak podczas ciepłych miesięcy, kiedy skóra może być bardziej wrażliwa z powodu ekspozycji na słońce, ważne jest, aby podejść do tego procesu ostrożnie. Wybierając produkty do złuszczania, należy unikać tych z ostrymi drobinkami, które mogą powodować mikrouszkodzenia i podrażnienia. Lepszym wyborem będą delikatne peelingi enzymatyczne lub chemiczne z kwasami AHA i BHA, które skutecznie usuwają martwe komórki naskórka, nie naruszając bariery ochronnej skóry. Zaleca się złuszczanie wieczorem, aby skóra miała czas na regenerację przez noc, a następnie nałożenie kojącego serum i nawilżającego kremu. Bardzo ważne jest również stosowanie wysokiej jakości filtrów przeciwsłonecznych każdego ranka, ponieważ skóra po złuszczaniu jest bardziej podatna na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV. Nie zapominajcie o dekolcie! Latem prezentujemy dekolty przy wyciętych sukienkach. Z powodzeniem kosmetyki do twarzy, można używać także na szyję i dekolt.

Pielęgnujący makijaż: pokłady z funkcją nawilżenia

Słyszałyście o kremach BB lub kremach CC? To produkty, które przywędrowały do nas właśnie z azjatyckiej pielęgnacji! Są ultra fajne dla osób, które mają suchą skórę lub problemy z zapychaniem. Kremy BB są lżejsze i zapewniają skórze nawilżenie — wiele osób ich nawet nie pudruje, aby uzyskać efekt glowy skin. To idealny produkt dla osób, które nie mają mocno widocznych przebarwień i zmian skórnych, ponieważ z założenia krem BB ma delikatne krycie — ma jedynie wyrównać koloryt skóry. Dodatkowo ma w sobie składniki pielęgnujące, które odpowiadają za nawilżenie buzi. Kremy CC są z kolei przeznaczone dla osób z problemami — wypryskami, aktywnymi zmianami. Mają zdecydowanie więcej krycia niż kremy BB, a dodatkowo często posiadają składniki aktywne, dzięki którym stany zapalne nie są podrażniane.

Hit pielęgnacyjny latem — jak opalić twarz bez promieni słonecznych?

Nie lubisz makijażu latem? Postaw na pełną pielęgnację i ciesz się piękną cerą! Jeśli na co dzień używamy kremów z filtrem, to wiadomo, że nasza cera nie przybrązowi się sama w spektakularny sposób. Odradzamy także regularne korzystanie z solarium czy codzienne opalanie się na słońcu — to może spowodować nieodwracalne zmiany skórne, a także przyczynia się do przyśpieszenia starzenia się skóry. W takim razie — jak bezpiecznie się opalić? Jak uzyskać piękną opaleniznę, którą będzie można prezentować do wyciętych topów? Mamy na to sposób! Na rynku znajdziecie wiele produktów w stylu samoopalacza. O ile samoopalanie ciała jest łatwe i spopularyzowane, tak opalanie twarzy może już nie być takie oczywiste! W drogeriach znajdziemy np. chusteczki samoopalające do twarzy. To szybki sposób na przybrązowienie się — na przykład przed imprezą. Są też osobne samoopalacze do skóry twarzy i dekoltu. Naszym faworytem są jednak kropelki i mgiełki brązujace. Można je dodać do swojego codziennego i sprawdzonego kremu — w ten sposób minimalizujemy ryzyko wyprysków i stanów zapalnych na skórze. Wystarczy dodać kilka kropelek do porcji kremu — najlepiej dokładnie przeczytać instrukcję danego produktu — wtedy dopasujemy efekt do naszych wymagań!

Hey! Jeśli jesteś fanką makeup’u, to zdradzimy Ci, jak zrobić makijaż na lato, który przetrwa cały dzień! Klikaj i sprawdzaj!