Obrona pracy dyplomowej to bardzo ważne i przy okazji często stresujące wydarzenie w życiu studenta, dlatego warto dodać sobie pewności siebie odpowiednią stylizacją. Strój na obronę powinien być elegancki i klasyczny – modowe eksperymenty zostaw raczej na inną okazję. Podpowiemy Ci, jak ubrać się na obronę pracy dyplomowej, żeby wyglądać adekwatnie do sytuacji. W końcu chcesz zrobić dobre wrażenie na komisji, prawda?
Strój na obronę pracy dyplomowej dla kobiet: jak wybrać odpowiednią stylizację?
Nie masz pojęcia, jak powinno wyglądać Twoje ubranie na obronę dyplomu? Niezależnie od tego, czy planujesz strój na obronę pracy magisterskiej, czy musisz wybrać odpowiedni strój na obronę pracy licencjackiej, kieruj się kilkoma podstawowymi zasadami. Jakimi?
Po pierwsze: zrezygnuj z wyzywających outfitów. Spódnica lub sukienka na obronę powinna maksymalnie kończyć się przed kolanami. Twój strój musi być zachowawczy, ale jednocześnie wygodny. Wybierz ubrania, które nie będą krępowały ruchów. Brak komfortu będzie tylko niepotrzebnie potęgował stres.
Po drugie: podstaw na klasykę. Jeżeli nie wiesz, jak ubrać się na obronę pracy licencjackiej lub magisterskiej, wybieraj bazowe kolory – czerń, granat, szarość, biel i ewentualnie brązy. Zrezygnuj z mocnych, nasyconych odcieni. Ubiór na obronę licencjatu i magisterki musi być stosowany kolorystycznie.
Po trzecie: zachowaj umiar dopasowując dodatki. Kompletując ubranie na obronę, nie zapominaj o dodatkach. Tutaj zasada jest podobna – kolory powinny być bezpieczne i stonowane. Zrezygnuj z eksperymentów. Obrona to okazja, która wymaga od Ciebie eleganckiego, klasycznego ubioru. Strój na obronę pracy licencjackiej i magisterskiej możesz uzupełnić dyskretną biżuterią, ale wystrzegaj się wielkich naszyjników, dużych wiszących kolczyków itp. Delikatny łańcuszek na szyję, skromna bransoletka czy drobne kolczyki to wszystko, czego potrzebujesz. Jeżeli stajesz przed pytaniem, jak się ubrać na obronę pracy inżynierskiej, licencjackiej lub magisterskiej, pewnie zastanawiasz się, które buty wybrać. Proste czółenka na obcasie – szpilce lub słupku – to najlepsze rozwiązanie. Kolor butów dopasuj do kolorystyki swojego stroju, a jeśli boisz się kolorystycznej wpadki, wiosną, latem i wczesną jesienią możesz po prostu założyć buty w kolorze nude. Nie czujesz się pewnie na wysokich obcasach? Wybierz eleganckie baleriny. Ubranie na obronę pracy licencjackiej i magisterskiej nie może się obejść bez odpowiedniej torebki. Prosta, skromna torebka będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Zrezygnuj natomiast z dużych shopperów lub sportowych listonoszek. Elegancki strój wymaga eleganckiej torebki, na przykład w postaci klasycznej kopertówki na pasku.
Po czwarte: odpuść sobie modowe eksperymenty. Obrona pracy dyplomowej do nienajlepszy czas na to, żeby eksperymentować z najnowszymi trendami. Klasyka przede wszystkim. Trzymając się zasad klasycznej elegancji masz pewność, że Twój strój będzie stosowny do okazji.
Jaka sukienka na obronę to strzał w dziesiątkę?
Odpowiednio dopasowane sukienki to klasyczny strój na obronę pracy dyplomowej. Jak w takim razie powinna wyglądać sukienka na obronę pracy magisterskiej lub licencjackiej? Wybieraj modele zabudowane, o minimalnej długości przed kolano. Zrezygnuj z sukienek na ramiączkach, jeśli będzie bardzo ciepło, postaw na sukienkę z krótkim rękawem. Sukienki na obronę powinny być eleganckie, proste i pozbawione niepotrzebnych dużej ilości ozdobników.Co z kolorem? Świetnym wyborem będzie czarna sukienka na obronę, którą możesz uzupełnić czarnymi lub szarymi dodatkami. Opcjonalnie możesz zdecydować się także na szarość lub granat. Bardzo eleganckim rozwiązaniem będzie dopasowanie butów i torebki w kolorze sukienki – dzięki temu nie zaliczysz modowej wpadki. Zależy Ci na tym, żeby Twoja sukienka miała jakiś wzór? Najbezpieczniejszym wzorem będzie bardzo delikatna krata i pepitka.
Jeśli nie sukienka, to co? Jak się ubrać na obronę?
Wiesz już, że Twój strój na obronę magisterki lub licencjatu musi być bardzo elegancki i że czarna, granatowa lub szara sukienka na obronę dyplomu bywa świetnym wyborem, ale co zrobić, jeśli nie jesteś wielką fanką sukienek? Jak w takim przypadku ubrać się na obronę pracy licencjackiej lub magisterskiej? Włóż spódnicę. Nie zapominaj, że krój spódnicy powinien być dopasowany do potrzeb Twojej figury. Jeśli ma ona kształt klepsydry, świetnym wyborem będą spódnice ołówkowe. Z kolei, figura o kształcie gruszki będzie bardzo dobrze wyglądała w lekko rozkloszowanych spódnicach. Potrzebujesz konkretnego pomysłu na ubiór na obronę pracy inżynierskiej/licencjackiej/magisterskiej? Do białej koszuli (jeśli w czystej bieli nie jest Ci do twarzy, sprawdź kremowe i śmietankowe odcienie) włóż prostą, sięgającą do połowy łydki, plisowaną spódnicę i szpilki w tym samym kolorze. Spódnica może być czarna lub, jeśli nie lubisz tak oczywistych połączeń kolorystycznych, granatowa.Nie czujesz się dobrze w koszulach? Nic nie szkodzi! Do spódnicy, niezależnie od jej kroju, możesz włożyć również prostą bluzkę z eleganckiego materiału. Podobnie jak w przypadku sukienek, trzymaj się bazowej kolorystyki. Odcień bluzki jednak staraj się dopasować do typu kolorystycznego Twojej urody.
Obrona: co z makijażem?
Wybrałaś już ubiór na obronę pracy magisterskiej/licencjackiej/inżynierskiej? W takim razie, czas zastanowić się nad makijażem. W tym przypadku sprawa jest prosta – najlepszym wyborem będzie delikatny i dyskretny make up. Podkład lub krem BB, który wyrówna koloryt Twojej skóry, rzęsy możesz wytuszować bardzo delikatnie mascarą, a usta pociągnąć bezbarwnym błyszczykiem lub pomadką ochronną – to powinno wystarczyć. Oczywiście, do tej makijażowej bazy możesz dodać też cienie do powiek (jeżeli sztuka makijażu to coś dla Ciebie obcego, możesz wybrać cienie w kredce – łatwiej się nimi posługiwać), bronzer czy róż w odcieniu delikatnego różu. Mocne kreski eyelinerem, sztuczne rzęsy czy makijaż typu smoky eyes zostaw na inną okazję. Manicure, podobnie jak makijaż, nie powinien mocno rzucać się w oczy. Wybierz lakier w kolorze nude lub po prostu pociągnij płytkę paznokcia bezbarwnym lakierem. Najważniejsze jest, żeby Twoje paznokcie wyglądały na zadbane – wystarczy, że zajmiesz się skórkami i dobrze opiłujesz płytkę. Te same zasady obowiązują w przypadku fryzur: prostota i elegancja sprawdza się zawsze. Unikaj niedopracowanych lub bardzo skomplikowanych upięć. Jeśli wiesz, że sama nie będziesz w stanie poradzić sobie ze swoimi włosami, umów się na wizytę u fryzjera, wcześniej wyjaśniając, na jakiej fryzurze Ci zależy. Wygląd włosów będzie miał ogromne znaczenie dla ogólnego wrażenia.
ZAPAMIĘTAJ! Strój na obronę pracy dyplomowej MUSI być elegancki. Lepiej odpuść sobie modowe szaleństwa. Staraj się operować bazową paletą kolorów: czerń, biel, szarość, brązy czy granat to kolory, które sprawdzą się bardzo dobrze, jeśli zależy Ci na klasycznej i stonowanej stylizacji. Jeśli szukasz alternatywy dla sukienki, zdecyduj się na duet: koszula + cygaretki/spódnica. Zamiast koszuli możesz też włożyć klasyczną, prostą bluzkę. Przede wszystkim jednak, planując swoją stylizację, staraj się zachować umiar.