O nie! Znowu przykleiła Ci się guma do ubrania i szukasz skutecznego sposobu, by ją usunąć, bo te, które znasz zawiodły? Próbowałaś sposobów z zimną lub gorącą temperaturą? Nie? Dobrze się składa – przygotowaliśmy dla Ciebie sprawdzone metody na usunięcie gumy z ubrania. Każdy z nich powinien uratować Twoje ulubione spodnie, bluzkę, czy kurtkę.
Jak usunąć gumę z ubrania żelazkiem lub suszarką?
Wysoka temperatura pomoże Ci pozbyć się gumy do żucia z ubrania. Najskuteczniej ten sposób podziała, na takie materiały jak jeans i bawełna. Odradzamy tego sposobu w przypadku wełnianych swetrów, czy ubrań, które mają na metce informacje o tym, że nie należy ich prasować (delikatne materiały: satyna, kaszmir itp.). Zaczynamy! Na początek rozgrzej żelazko – najlepiej na średnią moc, maksymalna temperatura może zbyt mocno rozpuścić gumę do żucia, a ta łatwo wchłonie się głęboko w materiał. Rozstaw deskę do prasowania i rozłóż na niej jeansy z gumą do żucia lub inne ubranie, do którego się przykleiła. Na gumę delikatnie połóż grubą kartkę lub cienki karton, do którego guma ma się przykleić pod działaniem wysokiej temperatury. Karton musi być na tyle duży, guma nie przykleiła się do żelazka (to może je uszkodzić). Delikatnie prasuj miejsce, w którym jest guma pod kartonem, nie spiesz się i nie przyciskaj żelazka zbyt mocno. Jeśli nie posiadasz żelazka spróbuj wykorzystać suszarkę, która również powinna nieco zmienić strukturę gumy do życia, by ta łatwiej odchodziła od materiału. Rozgrzaną gumę możesz zeskrobać cienkim nożykiem. Możesz sobie nieco pomóc, rozciągając materiał spodni, bluzki, czy marynarki. Guma do żucia zmienia swoją strukturę na bardziej płynną również za pomocą gorącej pary.
Czym usunąć gumę do żucia? Wykorzystaj lód!
Jak usunąć gumę do żucia z ubrania, by go nie zniszczyć? Najczęściej stornowaną metodą jest ta z użyciem minusowej temperatury. To sposób, który będziesz mogła wykorzystać – masz przecież zamrażarkę, prawda? Świetnie, zatem do dzieła! Jeśli masz gumę na spodniach, czy bluzce najlepiej usunąć tyle gumy ile się da za pomocą szczoteczki do zębów, a dopiero później schować ubranie w zamrażarce. Składając ubranie, uważaj, by materiał się nie skleił jeszcze bardziej. Wrzuć złożoną odzież do plastikowego worka i umieść w zamrażarce na co najmniej 4 godziny. Po wyjęciu ubrań z minusowej temperatury zauważysz, że guma się skruszyła i bardzo łatwo odchodzi z materiału. Sukces! A co jeśli jesteś w miejscu, w którym nie ma zamrażarki? Skocz do sklepu po lód, dużo lodu… Ten sposób sprawdzi się też, gdy chcesz usunąć gumę z kurtki, płaszcza i innych elementów garderoby, które ze względu na swoje wymiary nie zmieszczą się w zamrażarce. Obłóż lodem miejsce, w którym do ubrania przykleiła się guma do życia i…czekaj. Musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ guma zacznie kruszeć całkowicie dopiero po minimum godzinie. Systematycznie zmieniaj lód, a na pewno Ci się uda.
Jak skutecznie usunąć plamę z gumy do żucia? Ostatni etap
Po usunięciu gumy do życia na ubraniu może pojawić się plamka. Bez obaw – z nią też sobie poradzisz! Czy wiesz, jaki produkt, który na pewno masz w swojej kuchni, słynie ze swoich uniwersalnych właściwości? To ocet, za pomocą którego możesz pozbyć się wielu plam, również tych z gumy do żucia. Rozpuść ocet w gorącej wodzie z odrobiną żelu do mycia naczyń. Delikatnie wetrzyj miksturę w miejscu plamy za pomocą gąbeczki. Jeśli plama nie schodzi, spróbuj z odplamiaczem – nastaw pralkę na program „prania ręcznego”, co powinno pomóc pozbyć się plamy po gumie do żucia.
Przygotowaliśmy też poradnik, z którego dowiesz się, jak pozbyć się wosku z ubrania.