Swetry w Twojej szafie zasługują na właściwe traktowanie. W przeciwnym razie bardzo możliwe jest że będziesz musiała się zmierzyć z problemem, jakim jest sfilcowany sweter, a tego wolałabyś uniknąć, prawda? Jeśli jednak jest już za późno, podpowiemy Ci, jak poprawić sytuację. Czy da się rozciągnąć skurczony sweter? Czytaj dalej!
Sfilcowany sweter: co to właściwie znaczy?
Zanim odpowiemy sobie na pytanie: jak rozciągnąć za mały sweter z wełny itp., wyjaśnimy Ci, co właściwie w praktyce ma się na myśli, jeżeli mówi się, że sweter się sfilcował. Tym terminem określany jest proces polegający na zbiciu tworzywa, z jakiego wykonany został sweter. W efekcie zwykle oznacza to mniej lub bardziej skurczony po praniu sweter. Niestety, kurczenie się swetra może oznaczać, że zwyczajnie stanie się dla Ciebie za mały, dlatego warto wiedzieć, jak dbać o swoje ubrania, żeby tego uniknąć.
Czy da się uratować sfilcowany sweter?
Jeżeli zastanawiasz się, jak przywrócić puszystość swetra i zminimalizować skutki filcowania, przede wszystkim, zacznij od umiejętnej pielęgnacji. Swetry filcują się w praniu, więc koniecznie zwróć uwagę na to, jak należy je prać, żeby nie dopuścić do zbicia się materiału. O czym musisz pamiętać?
- Po pierwsze: sposób prania ZAWSZE powinien być dopasowany do potrzeb materiału, z jakiego został wykonany Twój sweter. Zwracaj uwagę na temperaturę w jakiej pierzesz i, jeśli pierzesz w pralce, ustaw odpowiedni program.
- Po drugie: używaj środków do prania przeznaczonych do zastosowania w przypadku konkretnych materiałów. Ma to bardzo duże znaczenie dla stanu Twoich ubrań.
Sfilcowany sweter: co zrobić?
No dobrze…starałaś się, ale coś poszło nie tak i efektem jest sfilcowana wełna? Nie masz pojęcia, jak w praktyce możesz uratować sfilcowany sweter wełniany? W takim przypadku najprostszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie triku z zamrażalnikiem. Delikatnie zwilż sweter wodą, ale UWAGA – ubranie nie powinno być mokre. Ma być tylko lekko wilgotne. Odciskając nadmiar wody, unikaj klasycznego „wyżymania” swetra. Dlaczego? W ten sposób możesz go niechcący rozciągnąć. Jak w takim razie pozbyć się nadmiaru wody? Na jednym suchym ręczniku połóż swój sweter, przykryj za pomocą drugiego ręcznika i ostrożnie odciśnij.
Co zrobić ze sfilcowanym swetrem i jak zamrażalnik może Ci pomóc? Wilgotny sweter włóż do woreczka z folii i schowaj do zamrażalnika. Po 4-5 godzinach wyjmij ubranie i rozłóż je solidnie na suchym ręczniku. Jak rozciągnąć wełniany sweter? Ciuch będzie stopniowo wracał do temperatury pokojowej, w tym czasie pamiętaj o delikatnym rozciąganiu materiału. Proste, prawda? I co najważniejsze – do tego sposobu nie potrzebujesz żadnych dodatkowych środków, wystarczy Ci zwykły zamrażalnik. Wiele zależy jednak od tego, jak mocno sfilcowany jest Twój sweter. Jeśli problem jest poważniejszy, być może Twojego okrycia nie będzie się już dało uratować. Wiesz już jak uratować skurczony sweter, ale czy jest sposób na mechacenie się ubrań, które może być efektem ubocznym filcowania?
Co zrobić ze sfilcowanym swetrem, który udało Ci się doprowadzić do porządku, ale na powierzchni którego pojawiły się nieestetyczne zmechacenia? Najprościej będzie, jeżeli chwycisz za zwyczajną maszynkę do golenia i spróbujesz delikatnie usunąć nią małe kołtuny. Pamiętaj jednak o ostrożności, inaczej materiał może się zniszczyć. Ten sposób zadziała w przypadku większych kulek zmechaconej tkaniny. Z mniejszymi poradzić sobie może profesjonalna golarka do ubrań.. Jej koszt jest stosunkowo niewielki i zaczyna się już od ok. 10 zł – wszystko zależy od modelu, na jaki się zdecydujesz. W takim razie golarka to Twój must have. Mamy dla Ciebie jeszcze jedną małą radę – unikaj suszenia swetrów na suszarce lub wieszakach. Dlaczego? Niestety, w ten sposób ryzykujesz ich rozciągnięcie. O wiele lepszym sposobem jest suszenie swetrów na płasko. Na łóżku lub podłodze, w zależności od tego, gdzie będzie dla Ciebie najwygodniej, rozłóż ręcznik (czysty i suchy!) ułóż na nim dobrze odciśnięty sweter i poczekaj na wyschnięcie materiału. Dzięki temu ubranie nie straci swojego pierwotnego kształtu podczas suszenia.
ZAPAMIĘTAJ! Jeżeli jesteś wielką miłośniczką swetrów, nie zastanawiaj się wyłącznie jaki kolor pasuje do szarego swetra i z czym zestawić Twój ukochany ciuch, ale zadbaj o jego stan, dzięki czemu będzie mógł Ci służyć jak najdłużej. Sfilcowany sweter niestety oznacza, że jego materiał zbił się w czasie prania. Popularny sposób na sfilcowany sweter to trik z wrzuceniem go do zamrażalnika. Zmechacone ubranie natomiast możesz odświeżyć za pomocą specjalnej golarki do ubrań. Przede wszystkim jednak, zamiast szukać sposobów na to, jak odfilcować sweter, skup się na umiejętnej pielęgnacji materiału, z jakiego został wykonany. Odpowiednie pranie i środki czystości to podstawa. Nie zapominaj, że sposób prania i środki, jakich do tego używasz muszą być dopasowane do materiału, z którego wykonano Twój ukochany sweter.