Zwykło się mawiać, że nic tak nie ogrzeje, jak owcza wełna. Nie będziemy się temu sprzeciwiać, mamy zatem dla Ciebie poradnik dotyczący prania wełny i jej pielęgnacji. Dowiedz się, jak skutecznie dbać o ulubione wełniane ubrania.
Odwieczny dylemat: w czym prać wełnę – w pralce, czy ręcznie?
Zanim odpowiemy na to pytanie, musimy wspomnieć o istotnym fakcie – wełna nie przepada za częstym praniem, czy to w pralce, czy ręcznym. Jak uniknąć częstego prania wełny owczej? Para wodna lepiej sprzyja wełnie niż pranie. Jeśli masz w swoim domu urządzenie parowe, możesz je wykorzystać do odświeżenia swetra, w innym przypadku wystarczy, że rozwiesisz wełniany sweter w łazience podczas gorącej kąpieli. Ubrania wełniane możesz też wietrzyć – to wystarczy, by odświeżyć niepoplamiony sweter po dniu noszenia. Staraj się też nie nosić swetra codziennie, daj mu odetchnąć. 😉
Jak prać wełnę w pralce?
Zdecydowałaś się na pranie wełny w pralce? Spieszymy z wyjaśnieniem, jak zrobić to najlepiej! Na początku upewnij się, że Twoja pralka ma program mycia ręcznego i że podczas całego prania temperatura nie będzie się zmieniać, nawet podczas ostatniego etapu prania. Najczęściej ręczne programy piorą w 30 stopniach na minimalnych obrotach i bez dodatkowego wirowania, co jest idealne dla takich materiałów jak wełna. Wełniane spodnie, sweter lub inne ubranie przekręć na lewą stronę. Ps. mniejsze części garderoby, jak wełniane skarpety, najlepiej prać ręcznie.
W ilu stopniach prać wełnę?
Jak już wspomnieliśmy wełna to delikatny materiał, który przede wszystkim nie znosi wahań temperatury. Gorąca lub lodowata woda mogą wełnie poważnie zaszkodzić. Jaką temperaturę ustawić na pralce podczas prania wełny? Najlepsza będzie woda letnia, w temperaturze od 20 do 30 stopni. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na pranie ręczne, czy w pralce, musisz upewnić się, że woda będzie mieć stałą temperaturę przez cały proces prania wełnianych ubrań.
Czy wełnę można prasować?
Zastanawiasz, się jak prasować wełnę? To nic trudnego! To nic dziwnego, że możesz być przewrażliwiona w kwestii swojego ulubionego wełnianego swetra, jednak nie obawiaj się, że żelazko go zniszczy. Pamiętaj jednak, by prasować wełniany sweter żelazkiem z włączoną funkcją prasowania wełny. Większość urządzeń ma ten program i to właśnie on w zupełności wystarczy. Ważne, byś wełniane ubrania prasowała po lewej stronie. Wełniane ubrania należy czyścić specjalnie przeznaczonymi do tego płynami. W większości drogerii znajdziesz dedykowane temu detergenty o delikatnym składzie. Jak suszyć wełniane ubrania? Nie bój się, jeśli na koniec prania wyciągniesz z pralki mokrą, ciężką, wełnianą kulę zamiast swetra – to normalne. Rozłóż sweter na suchym ręczniku, zwiń go delikatnie i dociśnij, by nadmiar wody wchłoną ręcznik. Jeśli będzie taka konieczność powtórz czynność 2-3 razy. Później rozłóż sweter na nowym, suchym ręczniku, tak by jego fason się nie odkształcał i pozostaw go do wyschnięcia. Wełniane swetry i spodnie zawsze susz na płasko, nigdy na wieszaku, zwłaszcza w przypadku ciężkich swetrów, które mogą się na wieszaku nieestetycznie rozciągnąć.
Jak jeszcze dbać o wełnę?
Wiesz już wszystko o czyszczeniu wełny. Jakie zabiegi możesz jeszcze wykonać, by cieszyć się wełnianymi ubraniami przez lata? Warto przechowywać wełniane ubrania w odpowiedni sposób. Lepiej nie wieszać wełnianych ubrań na wieszakach – o wiele lepiej czują się złożone i ułożone na półce. Będziesz mieć pewność, że fason nie potrzebie się rozciągnie. Twoją zmorą są zmechacone swetry? Nie wiesz, jak pozbyć się kulek z wełnianego swetra? Nic prostszego – możesz to zrobić ręcznie, wtedy delikatnie zakręcić kulkę i delikatnie oderwij. Sprawniej uwiniesz się z nimi za pomocą specjalnej maszynki do golenia wełnianych swetrów, nie kosztuje krocie i jest bardzo wydajna.
W Twojej szafie jest też dużo kaszmirowych ubrań? Sprawdź, jak prać sweter z kaszmiru, by wyglądał jak nowy za każdym razem!