Ubrania uszyte z jedwabiu mają wzbudzać podziw i zachwyt. To materiał, który jest delikatny, gładki i niezwykle miękki. Do dzisiaj jedwab kojarzy się z luksusem, czymś wyjątkowym. Jeśli chcemy, by ubrania jedwabne na długo zachowały swój nieskazitelny wygląd musimy wiedzieć jak o nie dbać. Naturalny jedwab pozyskiwany jest z włókien białkowych kokonów jedwabnika. Niejedna z nas marzy o sukience, czy koszuli z jedwabiu. Jednak dość często nie zdajemy sobie sprawy, jak wymagający jest to materiał. Jedwab naturalny (nazywany również morwowym) jest bardzo mocną tkaniną, oczywiście pod warunkiem zachowania ostrożności przy czyszczeniu. Jedno jest pewne, jedwabiu nie należy prać w tradycyjny sposób i wybierać podstawowych środków, w których pierzemy codzienne ubrania. Jedwab wymaga specjalnego traktowania. Jakiego? Dowiesz się z poniższego artykułu.
Jak prać jedwab?
Naturalny jedwab występuje w dwóch odmianach, jeden pochodzi z kokonu jedwabnika dębowego, drugi z kokonu jedwabnika morwowego. Ten pierwszy jest dziko żyjący, drugi natomiast hodowany w specjalnych warunkach. Jaka jest między nimi różnica? Ten z jedwabnika dębowego jest szorstki, niezbyt przyjemny i ma ciemną barwę – na powszechny użytek wybielany jest za pomocą chemii. Jedwab morwowy jest niezwykle gładki i bardzo przyjemny w dotyku. Ma również jaśniejszy kolor. No dobrze, ale jeśli już jesteśmy szczęśliwymi posiadaczkami jedwabnej sukni, co zrobić, kiedy potrzebujemy ją odświeżyć, czy można prać jedwab? Czy stosować powszechnie dostępne środki piorące, a może wybrać pralnię chemiczną? I w końcu, jak wygląda pranie jedwabiu w domu?
Czyszczenie jedwabiu nie należy do najprostszych czynności, jednak tych kilka poniższych wskazówek stanowczo ułatwi sprawę. Jak prać jedwabną sukienkę? Jedno jest pewne, nie należy prać jedwabiu w zwykłych proszkach do prania. Niszczą tkaninę, pozbawiają połysku i koloru. Istnieją specjalne produkty piorące do jedwabiu, czy płyny do tkanin delikatnych. Można wykorzystać również delikatny szampon – na przykład szampon przeznaczony dla niemowląt, czy płyn do kąpieli dla alergików. To co istotne, niezależnie jakiego produktu używasz do prania, najpierw przetestuj go na skrawku materiału. Zobacz jak się „zachowa” i dopiero wtedy zamocz całą tkaninę. Jeśli decydujesz się na pranie jedwabnych rzeczy w domu musisz wybrać pranie ręczne. Czy pranie jedwabiu w pralce jest dopuszczalne? Jedynym wyjątkiem do tej reguły jest pralka ze specjalnym programem przeznaczonym właśnie do prania tkanin delikatnych – tak zwany program prania ręcznego.
W jakiej temperaturze prać jedwab?
Ważnym krokiem w praniu jedwabiu naturalnego jest przeczytanie metki z instrukcją czyszczenia. Jedwabiu nie wolno prać w wysokich temperaturach. Idealną będzie letnia woda, o maksymalnej temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza.
Jak prać jedwab naturalny?
Kiedy już sprawdziłaś na metce z instrukcją czyszczenia jedwabnej rzeczy, jaki rodzaj prania jest dopuszczalny wybierz ten prawidłowy. Jeśli zalecane jest pranie ręczne rozpocznij pranie jedwabnej sukienki od napełnienia miski wodą o odpowiedniej temperaturze. Czy wiesz, że im ciemniejszy materiał, tym woda powinna być chłodniejsza? W zależności od tego ile rzeczy pierzesz na raz, do miski wlej właściwą ilość płynu do prania. Jak prać jedwab morwowy (naturalny)? Wybierz delikatny środek, który nie zaszkodzi twoim ubraniom. Może to być na przykład szampon dla niemowląt. Na jedną sukienkę, czy koszulę, z powodzeniem wystarczy jedna nakrętka. Zapamiętaj, jedwab nigdy nie powinien być prany w gorącej wodzie. Jedwab nie lubi również namaczania, gdyż przez taką praktykę może stracić swój połysk i delikatność.
Jak prać jedwab naturalny? Na pytanie: jak prać 100% jedwab odpowiedzieliśmy już w małym stopniu wcześniej. Pranie jedwabiu morwowego (naturalnego) tylko na początku może wydawać się skomplikowane i sprawić, że niechętnie zabierzemy się za tą czynność. Wykonuj wszystkie powyższe kroki i – w trakcie prania ubrań z jedwabiu – nigdy ich nie trzyj, nie szoruj ani nie pozostawiaj rzeczy zbyt długo w wodzie, bo przez to ulubiona jedwabny apaszka, czy koszula może ulec rozciągnięciu. Zakazane jest również skręcanie jedwabnych materiałów. Wszelkie, tego typu działania mogą spowodować uszkodzenie, czy skurczenie się włókien jedwabiu. Jedwab nie lubi namaczania – nie zostawiaj jedwabnego ubrania w misce z wodą na dłużej niż 4 minuty. Zgodnie z wcześniejszymi sugestiami, przed wypraniem ulubionej, jedwabnej sukienki, wypróbuj na kawałku materiału jego reakcję na dany detergent. Zapamiętaj również, by nie zmieniać w trakcie prania gwałtownie temperatury wody. Maksymalnie może ona osiągnąć 30 stopni Celsjusza. Po delikatnym wypraniu, wymień wodę w misce i wypłucz daną rzecz – do momentu aż przestaną wypływać mydliny. Dla osiągnięcia najlepszych efektów powinnyśmy wypłukać rzeczy jedwabne czterokrotnie. Trzykrotnie w zupełnie czystej i zimnej wodzie. W czwartym płukaniu warto do wody dodać sok z cytryny. Zapewni to połysk tkaninie.
Ostatnim etapem jest suszenie wypranej rzeczy. Nigdy nie wieszaj jej na suszarce, nie skręcaj i nie wystawiaj na działanie promieni słonecznych. Czy jedwab można prać w wodzie i czy pranie jedwabiu w wodzie ma sens? Oczywiście, że tak. Jeśli zależy nam na ekologii, i świadomym podejściu do naturalnych sposobów na odświeżenie jedwabnych rzeczy wypróbuj specjalną mieszankę. Jak prać koszule z jedwabiu? Do wody, w której masz zamiar zamoczyć daną rzecz, dodaj odrobinę octu i soku z cytryny. Pozostaw na ok. 2 – 3 minuty i wypłucz. Po skończonym praniu, mokrą, jedwabną rzecz najlepiej owinąć delikatnie w ręcznik – ten zabieg wchłonie nadmiar wody. Następnie warto na płaskiej powierzchni rozłożyć daną rzecz i poczeka aż wyschnie. Jeśli nadal masz obawy co do samodzielnego prania jedwabnej rzeczy wybierz czyszczenie chemiczne jedwabiu. Skorzystaj z opcji, którą w tej kwestii zapewniają pralnie chemiczne.
Jedwabiu nie należy suszyć w automatycznych suszarkach i na pełnym słońcu. Takie postępowanie grozi pojawieniem się przebarwień. Najbardziej skuteczne i najbezpieczniejsze jest suszenie jedwabiu w poziomie, na płaskiej powierzchni. To wszystko zapobiega odkształceniu i pojawieniu się przebarwień na tkaninie. Cierpliwe suszenie jedwabiu we wspomnianej powyżej pozie zapobiega rozciąganiu się materiału. Ważne jest, że w trakcie suszenia jedwabnych rzeczy nie powinnaś dopuścić do powstania jakichkolwiek zagnieceń, które później trudno rozprasować. A jeśli chcesz wysuszyć daną rzecz na wieszaku, wybierz taki, przez który ulubiona koszula, czy sukienka się nie zahaczą.
Kolejnym etapem jest prasowanie jedwabnych rzeczy. Najlepiej czynność tę wykonać dość chłodnym żelazkiem – na mniej więcej drugim stopniu ciepła. Prasujemy zawsze na lewej stronie jedwabną sukienkę, bluzkę, czy apaszkę. W przeciwnym razie możemy zostawić błyszczące ślady na tkaninie. A co jeśli musisz daną jedwabną rzecz wyprasować na prawej stronie? Wtedy użyj jakiegoś podkładu. Świetnie sprawdzi się cienka, naturalna tkanina, która jednocześnie zabezpieczy jedwab i odpowiednio zagrzeje materiał. Prasuj jedwab na lekko wilgotnej tkaninie – a na pewno nigdy na sucho, gdyż to może uszkodzić materiał.
Pranie jedwabiu na sucho
Ten rodzaj odświeżania ubrań jedwabnych to nic innego jak pranie chemiczne. Jest najbezpieczniejszą opcją i sprawdzi się szczególnie wtedy, kiedy nie chcesz ryzykować z ręcznym praniem. Przed oddaniem rzeczy jedwabnej rzeczy do prania chemicznego warto przeczytać komentarze odnośnie jakości usługi i wybrać odpowiednie miejsce. Pranie chemiczne nie należy do najtańsze opcji ale w przypadku jedwabnych rzeczy z całością pewnością warte do przetestowania.
Jak prać jedwab sztuczny?
Jedwab sztuczny to tańszy, bardziej powszechny zamiennik naturalnej tkaniny. Szczerze mówiąc na pierwszy rzut oka dość trudno odróżnić go od tego naturalnego. Jedwab sztuczny pozyskiwany jest z celulozy drzewnej. Najpowszechniejszy jest jedwab wiskozowy – i to z niego najczęściej szyte są sukienki, krawaty, czy apaszki. Pranie sukienki z jedwabiu sztucznego jest również mniej wymagające jeśli chodzi o zachowanie czystości. Wobec tego jak prać na przykład jedwabne apaszki? Rzeczy wykonane z tej tkaniny z powodzeniem można prać w pralce, przy użyciu standardowych detergentów. Najlepszą temperaturą do prania rzeczy wykonanych ze sztucznego jedwabiu jest ta podana na metce. Jest to także maksymalna wartość, przy której dana tkanina nie ulegnie drastycznemu zniszczeniu. W związku z tym warto tkaniny prać w nieco niższej temperaturze (oczywiście jeśli nie mamy do czynienia z konkretnymi zabrudzeniami. Sztuczny jedwab dodatkowo bardzo łatwo się prasuje z dwóch ważnych powodów. Po pierwsze nie wymaga wcześniejszego namaczania, ani nastawiania żelazka na niższe temperatury.